Train Crossing a Running Man or Object MCQ Quiz - Objective Question with Answer for Train Crossing a Running Man or Object - Download Free PDF

Last updated on Jun 11, 2025

Train Problems is a vast, common and requisite section. It’s further divided into more sub-topics such as Train Crossing a Running Man or an object. Train Crossing a Running Man or an object MCQs Quiz are quite common in entrance and aptitude tests. Recruitments has allocated a fair number of weightage to Train Crossing a Running Man or an object objective questions. In this article, you will find some Train Crossing a Running Man or object questions, its solutions, explanations and tricks.

Latest Train Crossing a Running Man or Object MCQ Objective Questions

Train Crossing a Running Man or Object Question 1:

A train of 450 meters long moving with a speed of 65 km/hr crosses a man travelling in some direction of the train in 27 seconds. Then the speed with which the man moving and his direction is

  1. 15 kmph; Same direction
  2. 15kmph; Opposite direction
  3. 5 kmph;Same direction
  4. 5 kmph; Opposite direction

Answer (Detailed Solution Below)

Option 3 : 5 kmph;Same direction

Train Crossing a Running Man or Object Question 1 Detailed Solution

Given:

Length of train = 450 m

Speed of train = 65 km/hr

Time taken to cross man = 27 sec

Formula used:

Relative Speed = \(\frac{\text{Distance}}{\text{Time}}\)

If moving in same direction: Relative speed = Train speed − Man speed

If opposite direction: Relative speed = Train speed + Man speed

Calculations:

Relative speed = \(\frac{450}{27} \times \frac{18}{5} = 60\) kmph

Let man's speed be x kmph

If same direction: \(65 - x = 60\)

\(x = 65 - 60 = 5\) kmph

If the opposite direction: \(65 + x = 60\)

⇒ \(x = 60 - 65 = -5\) kmph

Negative speed is not possible. So, the man is moving in the same direction as the train at 5 km/hr.

∴ The correct answer is Option (3).

Train Crossing a Running Man or Object Question 2:

Two trains 240 m and 180 m long run at the speed of 200 km/hr and 160 km/hr respectively in opposite direction on parallel tracks. Then time (in second) taken to cross each other is

  1. 5.4
  2. 4
  3. 5
  4. 4.2

Answer (Detailed Solution Below)

Option 4 : 4.2

Train Crossing a Running Man or Object Question 2 Detailed Solution

Given:

Length of train 1 = 240 m

Speed of train 1 = 200 km/hr

Length of train 2 = 180 m

Speed of train 2 = 160 km/hr

Formula used:

Time taken to cross each other = \(\dfrac{\text{Sum of lengths of trains}}{\text{Relative speed}}\)

Relative speed (opposite direction) = Speed1 + Speed2

Calculations:

Relative speed = 200 km/hr + 160 km/hr

⇒ Relative speed = 360 km/hr

⇒ Relative speed = 360 × \(\dfrac{5}{18}\) m/s

⇒ Relative speed = 100 m/s

Sum of lengths of trains = 240 m + 180 m

⇒ Sum of lengths = 420 m

Time taken = 420/100

⇒ Time taken = 4.2 seconds

∴ The correct answer is option (4).

Train Crossing a Running Man or Object Question 3:

A 1600 metres long truck is running at a speed of 112 Km/hr. How many seconds will it take to cross a 1500 metres long train running in the same direction at a speed of 82 Km/hr?

  1. 402
  2. 392
  3. 372
  4. 382

Answer (Detailed Solution Below)

Option 3 : 372

Train Crossing a Running Man or Object Question 3 Detailed Solution

Given:

Length of truck = 1600 m

Length of train = 1500 m

Speed of truck = 112 km/hr

Speed of train = 82 km/hr

Formula used:

Relative speed (same direction) = Difference of speeds

Time = Total distance / Relative speed

1 km/hr = 5/18 m/s

Calculation:

Relative speed = (112 - 82) km/hr = 30 km/hr

= 30 × 5/18 = 25/3 m/s

Total distance = 1600 + 1500 = 3100 m

Time = 3100 ÷ (25/3)

= 3100 × 3 / 25 = 372 seconds

∴ The truck will take 372 seconds to cross the train.

Train Crossing a Running Man or Object Question 4:

A train traveling at 136 km/h completely crosses another train having half its length and traveling in the opposite direction at 44 km/h in 6 s. If it also passes a railway platform in 45 s, then 1 find the length of the platform. (In m)

  1. 1700
  2. 1800
  3. 1600
  4. 1500

Answer (Detailed Solution Below)

Option 4 : 1500

Train Crossing a Running Man or Object Question 4 Detailed Solution

Given:

Speed of Train 1 = 136 km/h

Speed of Train 2 = 44 km/h

Time taken to cross Train 2 = 6 s

Time taken to cross the platform = 45 s

Length of Train 1 = L1

Length of Train 2 = L2 = L1/2

Find the length of the platform.

Formula Used:

Relative Speed (in m/s) = (Speed of Train 1 + Speed of Train 2) × (5/18)

Distance = Speed × Time

Calculation:

Relative Speed of trains = (136 + 44) × (5/18)

⇒ Relative Speed = 180 × (5/18)

⇒ Relative Speed = 50 m/s

Distance covered to cross Train 2 = Relative Speed × Time

⇒ L1 + L2 = 50 × 6

⇒ L1 + L1/2 = 300

⇒ (3L1/2) = 300

⇒ L1 = (300 × 2)/3

⇒ L1 = 200 m

Speed of Train 1 (in m/s) = 136 × (5/18)

⇒ Speed = 37.78 m/s

Distance covered to cross the platform = Speed × Time

⇒ L1 + Platform Length = 37.78 × 45

⇒ 200 + Platform Length = 1700

⇒ Platform Length = 1700 - 200

⇒ Platform Length = 1500 m

The length of the platform is 1500 m.

Train Crossing a Running Man or Object Question 5:

A 280 m long train overtakes a man moving at a speed of 5 km/h (in same direction) in 42 seconds. How much time (in seconds) will it take this train to completely cross another 500 m long train, moving in the opposite direction at a speed of 43 km/h?

  1. 39
  2. 34
  3. 38
  4. 52

Answer (Detailed Solution Below)

Option 1 : 39

Train Crossing a Running Man or Object Question 5 Detailed Solution

Given:

Length of Train 1 (L1) = 280 m

Speed of Man (S_man) = 5 km/h

Time taken to overtake man (T1) = 42 seconds

Length of Train 2 (L2) = 500 m

Speed of Train 2 (S2) = 43 km/h (opposite direction)

Calculation:

When a train overtakes a man, the distance covered is the length of the train. The relative speed is (Speed of train - Speed of man).

Let the speed of Train 1 be S1 km/h.

Relative speed (Srel1) = (S1 - 5) km/h = (S1 - 5) × (5/18) m/s

Distance (L1) = 280 m

Time (T1) = 42 seconds

Using Distance = Speed × Time:

280 = (S1 - 5) × (5/18) × 42

280 = (S1 - 5) × (210/18)

280 = (S1 - 5) × (35/3)

(280 × 3) / 35 = S1 - 5

840 / 35 = S1 - 5

24 = S1 - 5

S1 = 24 + 5 = 29 km/h

Total distance to cross (D) = L1 + L2 = 280 + 500 = 780 m

Speed of Train 1 (S1) = 29 km/h

Speed of Train 2 (S2) = 43 km/h

Relative speed (Srel2) = S1 + S2 (since they are moving in opposite directions)

Srel2 = 29 km/h + 43 km/h = 72 km/h = 72 × (5/18) = 4 × 5 = 20 m/s

Time taken (T2) = Total distance / Relative speed

T2 = 780 m / 20 m/s

T2 = 39 seconds

∴ It will take 39 seconds for the first train to completely cross the second train.

Top Train Crossing a Running Man or Object MCQ Objective Questions

Two trains, one 152.5 m long and the other 157.5 m long, coming from opposite directions crossed each other in 9.3 seconds. The combined speed of the two trains every hour would then be:

  1. 130 km/hr
  2. 125 km/hr
  3. 115 km/hr
  4. 120 km/hr

Answer (Detailed Solution Below)

Option 4 : 120 km/hr

Train Crossing a Running Man or Object Question 6 Detailed Solution

Download Solution PDF

Given:-

Train1= 152.5m

Train2= 157.5m

Time = 9.3 sec

Calculation:-

⇒ Total distance to be covered = total length of both the trains

= 152. 5 + 157.5

= 310 m

Total time taken = 9.3 sec

Speed = distance/time

= (310/9.3) m/sec

= (310/9.3) × (18/5)

= 120 km/hr

∴ The combined speed of the two trains every hour would then be 120 km/hr.

Alternate Method When two trains are moving in opposite direction-

Let the speed of ine is 'v' and the second is 'u'

∴ Combined speed = v + u

Total distance = 152.5 + 157.5

= 310 m

∴ Combined speed = Total distance/total time

⇒ (v + u) = 310/9.3

⇒ (v + u) = 33.33 m/s

⇒ (v + u) = 33.33 × (18/5)

⇒ (v + u) = 120 km/hr

Two trains of equal lengths take 13 seconds and 26 seconds, respectively, to cross a pole. If these trains are moving in the same direction, then how long will they take to cross each other?

  1. 40 seconds
  2. 50 seconds
  3. 39 seconds
  4. 52 seconds

Answer (Detailed Solution Below)

Option 4 : 52 seconds

Train Crossing a Running Man or Object Question 7 Detailed Solution

Download Solution PDF

Given:

Train A takes 13 seconds to cross a pole.

Train B takes 26 seconds to cross a pole.

Concept:

Speed = Distance / Time

When two trains are moving in the same direction, their relative speed is the difference of their speeds.

Solution:

Let the length of each train be L.

⇒ Speed of train A = L/13, speed of train B = L/26.

When the two trains cross each other, the total distance covered is 2L (length of train A + length of train B).

Relative speed of the two trains = speed of train A - speed of train B = L/13 - L/26 = L/26.

Time taken to cross each other = total distance / relative speed = 2L / (L/26) = 52 seconds.

Hence, the two trains take 52 seconds to cross each other.

A journey of 96 km takes one hour less by a fast train (A) than by a slow train (B). If the average speed of B is 16 km/h less than that of A, then the average speed (in km/h) of A is: 

  1. 64
  2. 60
  3. 48
  4. 54

Answer (Detailed Solution Below)

Option 3 : 48

Train Crossing a Running Man or Object Question 8 Detailed Solution

Download Solution PDF

Detailed solution:

Let the speed of train A be x km/h.

Speed of train B = (x – 16) km/h

According to the question

\(\Rightarrow \frac{{96}}{{x - 16}} - \frac{{96}}{x}{\rm{}} = {\rm{}}1\)

\(\Rightarrow \frac{{96{\rm{\;}} \times {\rm{\;}}16}}{{x\left( {x - 16} \right)}}{\rm{}} = {\rm{}}1\)

⇒ x2 – 16x = 96 × 16

⇒ x2 – 16x – 1536 = 0

⇒ (x – 48) (x + 32) = 0

⇒ x = 48 and x = -32 (not possible)

∴ Speed of train A = 48 km/h

Shortcut Trick Go through the options

Let the speed of train be 48 km/h.

And speed of train B = 48 – 16 = 32

⇒ (96/32) – (96/48) = 1

⇒ 3 – 2 = 1

⇒ 1 = 1 (Satisfied)

A train of length 300 metres crosses a tree in 20 seconds and crosses another train of the same length travelling in opposite direction in 25 seconds. What is the speed of the second train?

  1. 10 m/s
  2. 12 m/s
  3. 15 m/s
  4. 9 m/s

Answer (Detailed Solution Below)

Option 4 : 9 m/s

Train Crossing a Running Man or Object Question 9 Detailed Solution

Download Solution PDF

Given Data:

Length of the train = 300 m.

Time to cross a tree = 20 sec.

Time to cross another train = 25 sec.

Formula:

Speed = Distance/Time

Solution:

⇒ Speed of first train = Length of train/Time = 300/20 = 15 m/s.

⇒ Relative speed while crossing the second train = Total length/Time

= (300 + 300) / 25 = 24 m/s.

⇒ Speed of the second train = Relative speed - Speed of the first train

= 24 - 15 = 9 m/s 

Hence, the speed of the second train is 9 m/s.

Two trains of same length are running on parallel tracks in opposite directions with speeds of 54 km/h and 90 km/h respectively. They cross each other in 12 sec. Find the length (in metres) of each train.

  1. 210
  2. 220
  3. 240
  4. 230

Answer (Detailed Solution Below)

Option 3 : 240

Train Crossing a Running Man or Object Question 10 Detailed Solution

Download Solution PDF

Given data:

Speed of first train: 54 km/h

Speed of second train: 90 km/h

Time taken to cross each other: 12 seconds

Concept: The combined length of two trains equals the relative speed multiplied by the time taken to cross each other.

⇒ Convert speeds from km/h to m/s (multiply by 5/18): 15 m/s and 25 m/s

⇒ Relative speed = 15 + 25 = 40 m/s

⇒ Combined length of trains = 40 m/s x 12 seconds = 480 metres

⇒ Length of each train = 480 metres / 2 = 240 metres

Therefore, the length of each train is 240 metres.

A’s speed is 30% more than that of B. If A and B run a race on a 117 m length race, what part of the length of the race should A give B as a head start, so that the race ends in a dead heat? 

  1. 90 m
  2. 117 m
  3. 27 m
  4. 36 m

Answer (Detailed Solution Below)

Option 3 : 27 m

Train Crossing a Running Man or Object Question 11 Detailed Solution

Download Solution PDF

Given:

Length of race is 117m

Speed of A is 30% more than speed of B

Concept Used:

To end the race in a dead heat, both players should reach the finish point at the same time.

Formula Used:

Time = Distance/Speed

Calculation:

Let the speed of B be 10 m/s

⇒ Speed of A = 13 m/s

Time required by A to complete the race

⇒ 117/13 = 9 seconds

Distance covered by B in 9 seconds

⇒ 9 × 10 = 90 m

Required head start = 117 - 90 = 27 m

∴ A should give B a head start of 27 m to end the race in a dead heat.

Two trains of lengths 230 m and 325 m are 145 m apart. They start moving towards each other on parallel tracks, at speeds of 122 km/h and 130 km/h. In how much time will the trains cross each other?

  1. 15 sec
  2. 10 sec
  3. 20 sec
  4. sec

Answer (Detailed Solution Below)

Option 2 : 10 sec

Train Crossing a Running Man or Object Question 12 Detailed Solution

Download Solution PDF

Given:

Length of train 1 (l1) = 230m.

Length of train 2 (l2) = 325m.

Distance between the trains (d) = 145m.

Speed of train 1 (v1) = 122 km/h

Speed of train 2 (v2) = 130 km/h

Concept used:

To convert the speed in km/h to m/s, we use

speed in km/hr × (5 / 18) = speed in m/s.

Time taken to cross each other can be found as:

v1 + v2 = (l1 + l2 + d) / t

where

v1 = speed of train 1

v2 = speed of train 2

l1 = length of train 1

l2 = length of train 2

d = distance between the trains

t = time taken to cross each other.

Solution:

Using the above formula we get:

v1 + v2 = (l1 + l2 + d) / t

(122 + 130) × 5 / 18 = (230 + 325 + 145) / t

252 × 5 / 18 = 700 / t

t = (700 × 18) / (252 × 5)

t = 140 × 1 / 14

t = 10 seconds.

∴ The trains will cross each other in 10 seconds.

The ratio of speeds of two trains is 4 : 7. Both the trains can cross a pole in 12 seconds. Find the time in which the faster train will cross the slower one moving in same direction.

  1. 54 seconds
  2. 42 seconds
  3. 45 seconds
  4. 44 seconds
  5. 36 seconds

Answer (Detailed Solution Below)

Option 4 : 44 seconds

Train Crossing a Running Man or Object Question 13 Detailed Solution

Download Solution PDF

∵ The ratio of speeds of two trains is 4 : 7;

Suppose the speed of the trains are 4x & 7x respectively;

∵ Both the trains can cross a pole in 12 seconds;

∴ Length of 1st train = 4x × 12 = 48x

Length of 2nd train = 7x × 12 = 84x

∴ Time in which the faster train will cross the slower one moving in same direction = (48x + 84x)/(7x – 4x) = 44 second

A cyclist was riding alongside a railway track at a steady speed of 12 km/hr. A train running at a speed of 84 km/hr coming from behind the cyclist crosses him in 13.5 seconds. What is the length of the train?

  1. 240 m
  2. 270 m
  3. 320 m
  4. 360 m

Answer (Detailed Solution Below)

Option 2 : 270 m

Train Crossing a Running Man or Object Question 14 Detailed Solution

Download Solution PDF

∵ The train and cyclist are moving in the same direction,

Relative speed = 84 – 12 = 72 km/hr. = 72 × 5/18 = 20 m/sec.

Now, time taken to cross cyclist = Length of train/relative speed

⇒ 13.5 = Length of train/20

∴ Length of train = 20 × 13.5 = 270 m

A train of length 340 m passes a man travelling in the opposite direction in 18 s. If the train travels with a speed of 63 kmph, what is the speed of the man?

  1. 2 kmph
  2. 3 kmph
  3. 4 kmph
  4. 5 kmph

Answer (Detailed Solution Below)

Option 4 : 5 kmph

Train Crossing a Running Man or Object Question 15 Detailed Solution

Download Solution PDF

Speed of the train = 63 kmph

Length of train = 340 m

Time taken by train to pass the man = 18 s

Relative speed \(= \frac{{{\rm{Length\;of\;train\;}}}}{{{\rm{Time\;taken\;by\;train\;to\;pass\;the\;man}}}} = \frac{{340}}{{18}} = \frac{{170}}{9}\) m/s

Relative speed \(= \frac{{170}}{9} \times \frac{{18}}{5} = 68\) kmph

Since, they travel in the opposite direction

Relative speed = Speed of train + Speed of man

Speed of man = Relative speed - Speed of train = 68 - 63 = 5 kmph
Get Free Access Now
Hot Links: teen patti master king teen patti winner teen patti list teen patti gold apk teen patti comfun card online