Comprehension

Directions: Read the data carefully and answer the following questions. 

The bar graph shows the total number of newspapers and magazines sold by five organizations (A, B, C, D, E).

The pie chart shows the percentage of newspapers sold by each organization. 

Note: The total number of newspapers sold by E is 960.

If organizations A and C decide to merge and sell their combined newspapers and magazines at a uniform price of ₹20 per item, while organizations B and D decide to sell their combined newspapers and magazines at a uniform price of ₹22 per item, what is the difference between the total revenue generated by the merged organizations (A+C) and the merged organizations (B+D)?

This question was previously asked in
SBI PO Prelims Memory Based Paper (Held On: 8 March 2025 Shift 1)
View all SBI PO Papers >
  1. ₹30,220
  2. ₹32,480
  3. ₹24,630
  4. ₹27,810
  5. ₹29,840

Answer (Detailed Solution Below)

Option 5 : ₹29,840
Free
SBI PO Prelims - (Reasoning): Mini Live Test
0.1 K Users
20 Questions 20 Marks 12 Mins

Detailed Solution

Download Solution PDF

General Solution:

The total number of newspapers sold by E is 960.

Total newspapers and magazines sold by E = 2400

Percentage of newspapers sold by E = a%

So:

Number of newspapers sold by E = a / 100 × 2400 = 960

a / 100 × 2400 = 960

24a = 960

a = 40

Organization A:

Total newspapers and magazines sold = 840

Percentage of newspapers sold = 36.66%

Number of newspapers sold = 36.66 / 100 × 840 = 308

Number of magazines sold = 840 - 308 = 532

Organization B:

Total newspapers and magazines sold = 1440

Percentage of newspapers sold = 42.22%

Number of newspapers sold = 42.22 / 100 × 1440 = 608

Number of magazines sold = 1440 - 608 = 832

Organization C:

Total newspapers and magazines sold = 2420

Percentage of newspapers sold = 45.45%

Number of newspapers sold = 45.45 / 100 × 2420 = 1100

Number of magazines sold = 2420 - 1100 = 1320

Organization D:

Total newspapers and magazines sold = 2880

Percentage of newspapers sold = 31.25%

Number of newspapers sold = 31.25 / 100 × 2880 = 900

Number of magazines sold = 2880 - 900 = 1980

Organization E:

Total newspapers and magazines sold = 2400

Percentage of newspapers sold = 40%

Number of newspapers sold = 960

Number of magazines sold = 2400 - 960 = 1440

Organization Total Newspapers and Magazines Sold Newspapers Sold Magazines Sold
A 840 308 532
B 1440 608 832
C 2420 1100 1320
D 2880 900 1980
E 2400 960 1440

 

Calculations:

Organizations A and C:

Total newspapers and magazines sold by A = 840

Total newspapers and magazines sold by C = 2420

Combined total = 840 + 2420 = 3260

Organizations B and D:

Total newspapers and magazines sold by B = 1440

Total newspapers and magazines sold by D = 2880

Combined total =1440 + 2880 = 4320

Revenue for Organizations A and C:

Price per item = ₹20

Total revenue = 3260 × 20 = ₹65,200

Revenue for Organizations B and D:

Price per item = ₹22

Total revenue = 4320 × 22 = ₹95,040

Difference = Revenue of (B+D) - Revenue of (A+C)

₹95,040 - ₹65,200 = ₹29,840

Thus, the difference between the total revenue generated by the merged organizations B+D and A+C is ₹29,840.

Latest SBI PO Updates

Last updated on Jul 20, 2025

-> SBI PO Exam Date 2025 has been officially released on the official website of State Bank of India. As per the notice, the SBI PO Prelims Exam is scheduled for 2nd, 4th and 5th August 2025.

-> Previously, SBI PO Notification 2025 was released to fill 541 vacancies for Probationary Officer Post.

-> SBI PO Recruitment 2025 selection process include Prelims, Mains, followed by an interview or GD Round.

-> The candidates can check the SBI PO Previous Year Papers which helps to learn about the difficulty level of the exam and candidates are also advised to attempt the SBI PO Test Series to test their preparation.

More Bar Graph and Pie Chart Questions

Get Free Access Now
Hot Links: teen patti star login teen patti real cash 2024 teen patti 50 bonus