DC Generator Efficiency MCQ Quiz in తెలుగు - Objective Question with Answer for DC Generator Efficiency - ముఫ్త్ [PDF] డౌన్‌లోడ్ కరెన్

Last updated on Apr 19, 2025

పొందండి DC Generator Efficiency సమాధానాలు మరియు వివరణాత్మక పరిష్కారాలతో బహుళ ఎంపిక ప్రశ్నలు (MCQ క్విజ్). వీటిని ఉచితంగా డౌన్‌లోడ్ చేసుకోండి DC Generator Efficiency MCQ క్విజ్ Pdf మరియు బ్యాంకింగ్, SSC, రైల్వే, UPSC, స్టేట్ PSC వంటి మీ రాబోయే పరీక్షల కోసం సిద్ధం చేయండి.

Latest DC Generator Efficiency MCQ Objective Questions

Top DC Generator Efficiency MCQ Objective Questions

DC Generator Efficiency Question 1:

A 125 V, 12.5 kW shunt generator is driven by a 20hp motor to generate rated output. The armature circuit resistance is 0.1 Ω, and the field circuit resistance is 62.5 Ω. The rated variable electric loss is 1040 W. At rated power output, the armature current for maximum efficiency is__ (in A)

Answer (Detailed Solution Below) 117 - 118

DC Generator Efficiency Question 1 Detailed Solution

Shunt field loss,\(\frac{{V_t^2}}{{{R_{sh}}}} = \frac{{{{125}^2}}}{{62.5}} = 250\;W\)

Load current,\({I_L} = \frac{{{P_{out}}}}{{{V_t}}} = \frac{{12500}}{{125}} = 100\;A\)

Shunt field current,\({I_{sh}} = \frac{{{V_t}}}{{{R_{sh}}}} = \frac{{125}}{{62.5}} = 2\;A\)

Armature current,\({I_a} = {I_L} + {I_{sh}} = 102\;A\)

Generated emf,\({E_g} = {V_t} + {I_a}{R_a} = 125 + \left( {102 \times 0.1} \right) = 135.2\;V\)

Developed power,\({P_d} = {E_g}{I_a} = 135.2 \times 102 = 13790.4\;W\)

Rotational losses,\({P_r} = {P_{in}} - {P_d} = \left( {20 \times 746} \right) - \left( {13790.4} \right) = 1129.6\;W\)

The constant loss is,\({P_{const}} = {P_r} + {V_{sh}}{I_{sh}} = 1129.6 + 250 = 1379.6\;W\)

For maximum efficiency, armature current

\({I_a} = \sqrt {\frac{{{P_{const}}}}{{{R_a}}}} = \sqrt {\frac{{1379.6}}{{0.1}}} = 117.4\;A\)

DC Generator Efficiency Question 2:

A shunt generator delivers 160 A at terminal voltage of 220V. The armature resistance and shunt field resistance are 0.06 and 90 Ω respectively. The iron and friction losses are 700 W. What are mechanical, commercial and electrical efficiencies for generator respectively?

  1. 98.16%, 94.32%, 92.58%

  2. 92.58%, 98.16%, 94.32%

  3. 98.16%, 92.58%, 94.32%

  4. 94.32%, 98.16%, 92.58%

Answer (Detailed Solution Below)

Option 3 :

98.16%, 92.58%, 94.32%

DC Generator Efficiency Question 2 Detailed Solution

Current in shunt field, \({I_{sh}} = \frac{{220}}{{90}}\) 

= 2.44 A

Armature emf, E = V + Iara

= 220 + (160 + 2.44) × 0.06   

= 229.75 V

Armature copper loss \( = I_a^2{r_a}\)

\( = {\left( {162.44} \right)^2} \times 0.06\)

= 1583 W  

Shunt Cu loss = VIsh

= 220 × 2.44

= 536.8 W

Total cu loss = 2119.8 W

Stray losses = 700 W

Total losses = 2819.8 W  

o/P=VI=220×160

= 35200 W

I/P Provided by prime mover

= 35200 + 2819.8

= 38019.8 W

= Generator i/P

Electrical power produced in armature

= EgIa = 38019.8 – 700

= 37319.8 W

Mechanical Efficiency \( = \frac{{{\varepsilon _g}{I_a}}}{{Prime\ mover\frac{I}{P}}} = \frac{{37319.8}}{{38019.8}}\)

= 0.9816

= 98.16%

Electrical efficiency \( = \frac{{{V_I}}}{{{E_g}{I_a}}} = \frac{{35200}}{{37319.8}}\)

= 94.32%

Commercial efficiency \( = \frac{{35200}}{{38019.8}}\)

= 92.58%

Get Free Access Now
Hot Links: teen patti master 2024 teen patti palace teen patti earning app