Partnership MCQ Quiz - Objective Question with Answer for Partnership - Download Free PDF
Last updated on Jun 23, 2025
Latest Partnership MCQ Objective Questions
Partnership Question 1:
A and B started a business by investing ₹5000 and ₹3000 respectively. After 3 months, A increased his investment by ₹500. After 6 more months, B increased his investment by ₹y. If the ratio of the profits of A to B at the end of the year is 43:40, then find the value of 5y.
Answer (Detailed Solution Below)
Partnership Question 1 Detailed Solution
Given:
A invests ₹5000 initially, increases to ₹5500 after 3 months
B invests ₹3000 initially, increases by ₹y after 6 months (i.e., at the end of 6 months)
Profit ratio A : B = 43 : 40
Formula used:
Profit ∝ Investment × Time
Calculations:
A's investment:
₹5000 for 3 months = 5000 × 3 = 15000
₹5500 for 9 months = 5500 × 9 = 49500
Total = 64500
B's investment:
₹3000 for 9 months = 3000 × 9 = 27000
₹(3000 + y) for 3 months = (3000 + y) × 3 = 9000 + 3y
Total = 27000 + 9000 + 3y = 36000 + 3y
Profit ratio:
64500 : (36000 + 3y) = 43 : 40
⇒ 21500 : (12000 + y) = 43 : 40
⇒ 21500 / (12000 + y) = 43 / 40
⇒ 40 × 21500 = 43 × (12000 + y)
⇒ 860000 = 516000 + 43y
⇒ 344000 = 43y
⇒ y = 8000
⇒ 5y = 5 × 8000 = 40000
∴ The value of 5y is ₹40,000
Partnership Question 2:
A, B, and C started a business by investing Rs. 4000, Rs. 6000, and Rs. 5000 respectively. Their investment periods are n months, (n+2) months, and 10 months respectively. If the profit share of A is Rs. 1600 and the total profit is Rs. 6480, find the investment period of B.
Answer (Detailed Solution Below)
Partnership Question 2 Detailed Solution
Calculation:
Investments:
A: ₹4000 for n months
B: ₹6000 for n + 2 months
C: ₹5000 for 10 months
A's profit = ₹1600
Total profit = ₹6480
So, B and C together share ₹6480 – ₹1600 = ₹4880
Profits are divided in the ratio of:
Investment × Time
Let’s write the profit ratios:
A's share ∝ 4000 × n = 4000n
B's share ∝ 6000 × (n + 2)
C's share ∝ 5000 × 10 = 50000
So, total profit ratio:
A : B : C = 4000n : 6000(n + 2) : 50000
Let’s assume this ratio is proportional to their actual profit shares:
A’s share = ₹1600
Total = ₹6480
So, let's convert the ratios to actual values:
Let’s write the ratios in terms of A’s share = ₹1600
Let:
4000n = A's share → corresponds to ₹1600
Then 1 unit = ₹1600 / 4000n = ₹2/5n
Now find the other shares in terms of ₹:
B’s share = 6000(n+2) × (2 / 5n)
C’s share = 50000 × 2 / 5n
And total of B and C = ₹4880
So:
6000(n+2) × (2/5n) + 50000 × (2/5n) = 4880
Take LHS:
(2/5n) [6000 (n+2) + 50000] = 4880
First compute inside the bracket:
6000 (n+2) = 6000n + 12000 ⇒ 6000n + 12000 + 50000 = 6000n + 62000
Now:
(2/5n) 6000n + 62000 = 4880
Multiply both sides by 5n:
2 (6000n + 62000) = 4880 × 5n ⇒ 12000n + 124000 = 24400n
124000 = 24400n − 12000n = 12400n ⇒ n = 124000 / 12400 = 10
B invested for n + 2 = 10 + 2 = 12 months
Thus, the correct answer is 12 months.
Partnership Question 3:
A and B entered into a partnership by investing Rs. x and Rs. (x + 5000) respectively. At the end of the year, the ratio of profit share of A to B is 7: 9. Find the value of 7x?
Answer (Detailed Solution Below)
Partnership Question 3 Detailed Solution
Given:
Investment by A = Rs. x
Investment by B = Rs. (x + 5000)
Profit share ratio of A to B = 7 : 9
Formula used:
Profit share ratio = Investment ratio (since profit is directly proportional to investment)
Calculations:
Let the total profit be P.
The ratio of profit shares of A and B is given as 7:9. So, the profit for A is 7 parts and for B is 9 parts.
The total parts = 7 + 9 = 16 parts.
The profit share of A and B is directly proportional to their investments.
Investment of A / Investment of B = Profit share of A / Profit share of B
So, x / (x + 5000) = 7 / 9
Cross multiplying:
9x = 7(x + 5000)
9x = 7x + 35000
9x - 7x = 35000
2x = 35000
x = 35000 / 2 = 17500
Now, find the value of 7x:
7x = 7 × 17500 = 122500
∴ The value of 7x is Rs. 122500.
Partnership Question 4:
R and V started a business together. R invested Rs. X, while V invested Rs. 7000. After 5 months, R increased his investment by 50%. Two months later, V reduced his investment by 30%. At the end of 12 months, the total profit was Rs. 3020, out of which R received Rs. 1550 as his share. What was the initial investment made by R?
Answer (Detailed Solution Below)
Partnership Question 4 Detailed Solution
Calculation
Let R initial investment = 2x
After, five-month R investment = 2x × [150 /100] = 3x
V investment after seven months = 7000 × 7 /10 = 4900
Profit ratio of R to that of V
= (2x × 5 + 3𝑥 × 7) : (7000 × 7 + 4900 × 5)
= 31x: 73500
ATQ
[31𝑥/73500] = [1550 / (3020 – 1550)]
x = 2500
R initial investment = 2x = Rs 5000
So, X = 5000
Partnership Question 5:
A and B invest amounts of Rs. (x + 4000) and Rs. (2x – 2,000) respectively. In the first year, the total profit is Rs. 25504, out of which A receives Rs. 11158 as his share. In the second year, a manager and a clerk are hired and given 20% and 10% of the total profit, respectively. The total profit in the second year is Rs. (x + 11760). Find share of B in 2nd year?
Answer (Detailed Solution Below)
Partnership Question 5 Detailed Solution
Calculation:
Year 1:
A’s investment = Rs. (x + 4000)
B’s investment = Rs. (2x – 2000)
Total profit = Rs. 25,504
A’s share = Rs. 11,158
We will first find the ratio of investments (since time is the same for both), and then form an equation to find x.
So, B’s share = 25504 – 11158 = 14346
So, the ratio of the profit amount of A and B is 11158:14346 = 7 : 9
Let’s write the profit sharing ratio:
So, [x + 4000] : [2x – 2000] = 7 /9
Or, 9x + 36000 = 14x – 14000
Or, 5x = 50000
Or, x = 10000
Total profit in 2nd year = x + 11760 =10000 + 11760 = Rs.21760
Manager gets 20%:
0.2 × 21760 = Rs.4352
Clerk gets 10%:
0.1 × 21760 = Rs.2176
Remaining profit to be shared between A and B:
21760 − (4352 + 2176) = 21760 – 6528 = Rs.15232
Ratio A : B = 7 : 9
Total parts = 16
B's share = [9/16] × 15232 = 8568
B’s share in 2nd year = Rs. 8568.
The correct answer is Option (1).
Top Partnership MCQ Objective Questions
A, B and C started a business in partnership. Initially, A invested Rs. 29,000, while B and C invested Rs. 25,000 each. After 4 months, A withdrew Rs. 3,000. After 2 more months, C invested Rs. 12,000 more. Find the share of C( in Rs.) in the profit of Rs. 33,200 at the end of the year.
Answer (Detailed Solution Below)
Partnership Question 6 Detailed Solution
Download Solution PDFGiven:
A invested Rs. 29,000, while B and C invested Rs. 25,000 each
After 4 months, A withdrew Rs. 3,000
After 6 months from the initial date, C invested Rs. 12,000 more to the business
The total profit = Rs. 33200
Calculation:
The ratio of A, B, and C = [(29000 × 4) + (26000 × 8)] : (25000 × 12) : [(25000 × 6) + (37000 × 6)]
= (116000 + 208000) : 300000 : (150000 + 222000)
= 324000 : 300000 : 372000
= 27 : 25 : 31
∴ The profit of C = (31/83) × 33200 = Rs. 12400
∴ The share of C( in Rs.) in the profit at the end of the year is Rs. 12400
A sum of 12540 is divided among A, B and C in such a way that the ratio between the share of A and that of B and C together is 3 : 7 and that of B and that of A and C together is in the ratio 2 : 9. What is the share of C?
Answer (Detailed Solution Below)
Partnership Question 7 Detailed Solution
Download Solution PDFGiven:
A sum of 12540 is divided among A, B, and C.
Calculation:
Share of A = \(\dfrac{3}{10}\times 12540 = 3762\)
Share of B = \(\dfrac{2}{11}\times 12540 = 2280\)
Share of C = 12540 - (3762 + 2280) = 6498
∴ The share of C is Rs. 6498.
Peter started a retail business by investing Rs. 25000. After eight months Sam joined him with a capital of Rs. 30,000. After 2 years they earned a profit of Rs. 18000. What was the share of Peter in the profit?
Answer (Detailed Solution Below)
Partnership Question 8 Detailed Solution
Download Solution PDFGiven:
Peter started a retail business by investing Rs. 25000
After eight months Sam joined him with a capital of Rs 30,000.
After 2 years they earned a profit of Rs 18000
Concept Used:
The ratio of profit is equal to the ratio of the product of capital and time
Calculation:
The time period of Peter = 24 months
The time period of Sam = 16 months
Now,
25000 × 24 : 30000 × 16 = 5 : 4
∴ Peter’s share = (5/9) × 18000 = Rs. 10,000
Person A started a business by investing Rs. 65,000. After a few months, B joined him by investing Rs. 50,000. Three months after the joining of B, C joined the two with an investment of Rs. 55,000. At the end of the year, A got 50% of profit as his share. For how many months did A alone finance the business?
Answer (Detailed Solution Below)
Partnership Question 9 Detailed Solution
Download Solution PDFGiven:
Person A started a business by investing Rs. 65,000.
After a few months, B joined him by investing Rs. 50,000.
Three months after the joining of B, C joined the two with an investment of Rs. 55,000.
A got 50% of profit as his share.
Formula used:
Profit ratio = Investment1 × Time1 : Investment2 × Time2 : ........... Investmentn × Timen
Calculation:
Let B invest the amount after x months
A invest for 12 month
B invest for (12 - x)
⇒ (12 - x) months
Three months after the joining of B, C joined the two with an investment of Rs. 55,000.
C invest for (12 - x - 3)
⇒ (9 - x)
Profit share = A : B : C
Profit share = 65,000 × 12 : 50,000 × (12 - x) : 55,000 × (9 - x)
⇒ 156 : 10(12 - x) : 11(9 - x)
A got 50% of profit as his share
⇒ 156/(156 + 120 - 10x + 99 - 11x) = 1/2
⇒ 312 = 375 - 21x
⇒ 21x = 63
⇒ x = 3 month
∴ A alone finance the business for 3 month.
Three friends A, B, C invested in a business in the ratio of 3 ∶ 2 ∶ 6. After 6 months C withdraw half his capital. If the total profit earned for the year is Rs.53010 (in Rs.).Then Profit made by A is
Answer (Detailed Solution Below)
Partnership Question 10 Detailed Solution
Download Solution PDFGiven :
The ratio of investments of A B and C = 3 : 2 : 6
After 6 months C withdraws half of his capital
Total profit earned in the year = Rs. 53010
Concept:
Investment = Capital x Duration of investment (in months)
Ratio of profits = Ratio of investments around 1 year
Calculation :
Let, the initial capital of A, B and C be 3a, 2a, and 6a
Now, Investment of A for 1 year = 12 x 3a = 36a
Investment of B for 1 year = 12 x 2a = 24a
According to the given data, C invested 6a for the first 6 months and 3a for the next 6 months.
Investment of C for 1 year = 6 x 6a + 6 x 3a = 54a
Now, Ratio of their profits = 36a : 24a : 54a = 6 : 4 : 9
∴ Profit made by A = \(\dfrac{6}{6+4+9}× 53010 \)
⇒ \(\dfrac{6}{19}\) × 53010 = Rs. 16740
∴ The profit made by A is Rs. 16740.
Shortcut TrickRatio of their profits = \(12× 3:12×2:6(6+3) = 6:4:9\)
Profit of A = \(\dfrac{6}{19}× 53010 = 16740\)
Mistake Points According to the given data, C invested his initial amount for 6 months and after that, he withdrew half of his initial amount.
A, B and C invested ₹40,000, ₹48,000 and ₹80,000, respectively, for a business at the start of a year. After six months, for the remaining time of the year, A added ₹4,000, B added ₹4,000 while C withdrew ₹4,000 every month. If the total profit is ₹6,72,000, then what is C's share (in ₹)?
Answer (Detailed Solution Below)
Partnership Question 11 Detailed Solution
Download Solution PDFGiven:
A, B, and C invested ₹40000, ₹48000, and ₹80000, respectively
The total profit = ₹ 672000
Calculation:
After six months, for the remaining time of the year, A added ₹4000, B added ₹4000 and C withdrew ₹4000 every month.
So, (4000 × 6) + (4000 × 5) + (4000 × 4) + (4000 × 3) + (4000 × 2) + (4000 × 1) = 4000 × 21 = 84000
A : B : C = [(40000 × 12) + 84000] : [(48000 × 12) + 84000] : [(80000 × 12) - 84000]
= (480000 + 84000) : (576000 + 84000) : (960000 - 84000)
= 564000 : 660000 : 876000
= 564 : 660 : 876
The share of C = [876/(564 + 660 + 876)] × 672000
= (876/2100) × 672000
= 280320
∴ C's share is ₹ 280320
A and B had a joint business in which A invested Rs. 60,000 in the business for one year. After 3 months B invested Rs. 80,000. At the beginning of the second year, A invested Rs. 30,000 more and B withdrew Rs. 5,000. At the end of two years, profit earned by A is Rs. 35,880. What is the profit (in Rs.) earned by B, if they distributed half of the total profit equally and rest in the capital ratio?
Answer (Detailed Solution Below)
Partnership Question 12 Detailed Solution
Download Solution PDFCalculation:
Total capital invested by A = 60,000 × 12 + 90,000 × 12 = 720,000 + 1,080,000 = Rs 1,800,000
Total capital invested by B = 80,000 × 9 + 75,000 × 12 = 720,000 + 900,000 = Rs 1,620,000
Ratio = 1,800,000 : 1,620,000 = 10 : 9
Let the total profit earned is 4p
Now, out of 4p profit, 2p is equally divided between A and B.
A's profit-
⇒ p + \(10 \over 19\) × 2p = 35,880
⇒ 39p = 35,880 × 19
⇒ p = 35,880 × \(19\over 39\) = Rs 17,480
Now,Profit earned by B = p + \(9 \over 19\) × 2p = \(37p\over 19\) = \(37\over 19\) × 17,480
⇒ Profit of B = Rs 34,040.
∴ The profit of B is Rs 34,040.
Three partners X, Y and Z started their business by investing ₹40,000, ₹38,000 and ₹30,000, respectively. After 6 months, X and Z made additional investments of ₹20,000 and ₹15,000 respectively, whereas Y withdrew ₹8,000. Find the share of Y (in ₹) in the total profit of ₹38,880 made at the end of the year.
Answer (Detailed Solution Below)
Partnership Question 13 Detailed Solution
Download Solution PDFGiven:
X, Y and Z started their business by investing ₹40,000, ₹38,000 and ₹30,000
Concept Used:
Profit = Amount of Investment × Time of Invest
Calculation:
Investment at the end of the year of X = 40000 × 6 + 60000 × 6 = 240000 + 360000
⇒ 600000
Investment at the end of the year of Y = 38000 × 6 + 30000 × 6 = 228000 + 180000
⇒ 408000
Investment at the end of the year of Z = 30000 × 6 + 45000 × 6 = 180000 + 270000
⇒ 450000
Ratio of profit share ratio = 600000 : 408000 : 450000
⇒ 100 : 68 : 75
Share of Y = 38880 × (68/243)
⇒ 10880
∴ The share of Y (in ₹) in the total profit of ₹38,880 made at the end of the year is 10880.
Three partners shared the profit in a business in the proportion of 9 ∶ 8 ∶ 11. They invested their capitals for 4 months, 6 months and 18 months, respectively. What was the ratio of their capitals?
Answer (Detailed Solution Below)
Partnership Question 14 Detailed Solution
Download Solution PDFGiven:
Three partners shared the profit in a business in the proportion of 9 ∶ 8 ∶ 11. They invested their capital for 4 months, 6 months, and 18 months, respectively.
Concept used:
Profit is shared according to the capital invested.
Total investment = Invested Capital × Time period of the investment
Calculation:
Let the invested capital by them be P, Q, and R respectively.
According to the concept,
(P × 4) : (Q × 6) : (R × 18) = 9 : 8 : 11
⇒ 4P : 6Q : 18R = 9 : 8 : 11
Equating individual terms we get,
4P = 9
⇒ P = 9/4
Similarly, Q = 8/6 & R = 11/18
Now, we get,
P : Q : R = 9/4 : 8/6 : 11/18
⇒ P : Q : R = 9/4 × 36 : 8/6 × 36 : 11/18 × 36
⇒ P : Q : R = 81 : 48 : 22
∴ The ratio of their capitals is 81 : 48 : 22.
A and B entered into a partnership with certain investments. At the end of 8 months, A withdrew and collected back his money. A and B received profit in the ratio 5 ∶ 9 at the end of the year. If B had invested Rs. 36,000, then how much (in Rs.) had A invested?
Answer (Detailed Solution Below)
Partnership Question 15 Detailed Solution
Download Solution PDFGiven data:
Profit ratio = 5 : 9
Investment of B = Rs 36,000
Time for which B invested = 12
Time for which A invested = 8
Formula used:
Total profit = Investment × time
Calculation:
Total investment of A = A × 8
Total investment of B = 36,000 × 12 = 432,000
Ratio = 8A : 432,000
⇒ \(8A \over 432,000\) = \(5\over 9\)
⇒ A = \(432,000\times 5\over 72\) = Rs 30,000
∴ The total investment of A is Rs 30,000.